40 lat Obserwatorium na Żurawiej Górze

W tym roku mija 40 lat od powstania Obserwatorium Astronomicznego na Żurawiej Górze. Pierwsze obserwacje wykonywane przez miłośników astronomii z Białego Pawilonu miały miejsce w lipcu i sierpniu 1981 r.

Serdecznie zapraszamy na nową wystawę prezentowaną w głównym budynku Parku Astronomicznego Muzeum Mikołaja Kopernika.

Ekspozycja opowiada historię powstania i rozwoju obserwatorium, które od 1981 r. służy miłośnikom astronomii. Przedstawia pracę osób zaangażowanych w budowę i funkcjonowanie tego miejsca, przede wszystkim astronomów państwa Edith i Andrzeja Pilskich. Prezentujemy także pamiątki z działań prowadzonych przez uczestników akcji „Wakacje w planetarium”, którzy odwiedzali latem Frombork by pomagać w pracy planetarium i korzystać z możliwości obserwacji na Żurawiej Górze.

Od 40 lat obserwatorium jest częścią Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. W 2015 r. zostało rozbudowane, przekształcając się w Park Astronomiczny i jest udostępniane zwiedzającym, którzy mogą zapoznać się z historycznymi i współczesnymi instrumentami astronomicznymi. To miejsce upamiętnia Mikołaja Kopernia w bardzo praktyczny sposób, pozwalając odwiedzającym je osobom doświadczyć oglądania ciał niebieskich przy pomocy teleskopów.