Zapraszamy do Fromborka!

ul. Katedralna  8
14-530 Frombork

Oferta Edukacyjna

Dział Edukacji – Planetarium i Park Astronomiczny prowadzi działalność edukacyjną skierowaną do różnych grup odbiorców. Zajęcia prowadzone są na salach ekspozycyjnych Muzeum w Gmachu Głównym (Dawny Pałac Biskupi) oraz Dziale Historii Medycyny (Dawny Szpital św. Ducha) oraz na sali edukacyjnej i na terenie Parku Astronomicznego. W muzealnym Planetarium odbywają się seanse dydaktyczne prowadzone na żywo.

W przypadku zainteresowania innymi tematami, związanymi z profilem naszej działalności lub konieczności dostosowania przekazu do specyficznych potrzeb widzów (również dorosłych) prosimy o kontakt indywidualny. 

Zasady rezerwacji
Zarówno lekcje, warsztaty, jak i seanse dydaktyczne należy zamawiać z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Rezerwacje lekcji muzealnych i warsztatów:
e-mail: planetarium@muzeumkopernika.pl tel. 55 244 00 88

 • Grupa korzystająca z lekcji nie może liczyć więcej niż 25 osób
 • Grupa korzystająca z warsztatów nie może liczyć więcej niż 20 osób
 • Lekcje muzealne oraz warsztaty prowadzone są w trakcie trwania roku szkolnego (od września do czerwca)
 • Godziny organizacji zajęć w maju, czerwcu oraz wrześniu: 9.30-11.30 oraz 14.00-17.00; od października do kwietnia: w czasie pracy Muzeum
 • Czas trwania lekcji: ok. 45 min.
 • Czas trwania warsztatów: ok. 1 godz.
 • Koszt lekcji muzealnej: 140 zł od grupy
 • Koszt warsztatów: 160 zł od grupy

Rezerwacje seansów dydaktycznych w muzealnym planetarium:
e-mail: planetarium@muzeumkopernika.pl tel. 55 244 00 88

 • Seanse dydaktyczne odbywają się w godzinach seansów dodatkowych: 11.10, 12.50, 14.30, 16.20.
 • Grupa korzystająca z seansu dydaktycznego może liczyć maksymalnie 50 osób
 • Koszt seansu: 10 zł za osobę

Przedszkole

 • A cóż to takiego muzeum?
  lekcja muzealna, na którą zapraszamy najmłodszych. Prowadzona w formie pytań, dyskusji z dziećmi. Podczas której dzieci dowiedzą się co to jest muzeum, co możemy tam zobaczyć, kto pracuje w muzeum. Wspólnie obejrzymy wystawy w naszym muzeum.
  Gmach Główny
 • Pętelkowe zabawy
  warsztaty w czasie których z dziećmi rozmawiamy o Słońcu, Ziemi, gwiazdach i gwiazdozbiorach. Skąd się wzięły, jak powstały. Na kartkach wyklejają samodzielnie gwiazdozbiory. Na koniec tworzą z kolorowych włóczek mapę nieba z gwiazdami i wyszukując nowe gwiazdozbiory.
  Park Astronomiczny
 • Podróż przez układ słoneczny
  warsztaty poświęcone tematowi układu słonecznego. Dzieci poznają planety naszego układu, dowiadują się jaka jest różnica miedzy gwiazdą a planetą. Tworzą w grupach makietę Układu Słonecznego.
  Park Astronomiczny
 • Przygoda na Księżycu
  seans astronomiczny w Planetarium. Opowiada o wyglądzie naszego naturalnego satelity i zjawiskach astronomicznych z nim związanych. Komentarz do seansu to rozmowa dwóch przybyszów z kosmosu, którzy na skutek awarii statku wylądowali na Księżycu. Większość seansu to animacja.
  Planetarium

Klasy I-III szkoły podstawowej

 • Mali detektywi na tropie Kopernika
  lekcja muzealna w formie opowieści o życiu Mikołaja. Dzieci dowiadują się kim był Mikołaj Kopernik, jakie miał dokonania, odkrycia, zasługi oraz poznają ciekawostki z jego życia. Zajęcia odbywają się w formie pytań, haseł, informacji i zagadek – na ich podstawie dzieci szukają odpowiedzi wśród eksponatów muzealnych. Poznają Kopernika nie tylko jako astronoma, ale także jako kartografa, ekonomistę, lekarza i kanonika.
  Gmach Główny
 • Od płacidła do karty bankowej
  lekcja poświęcona historii pieniądza, na której przedstawimy jak się kształtowała droga pieniądza od czasów prehistorycznych do dnia dzisiejszego. Czym był barter a czym było płacidło, kiedy pojawiły się pierwsze monety i banknoty? Jakie były pierwsze formy płatności w handlu. Jaka jest rola pieniądza i co by było gdyby go dziś nie było? Przedstawimy także dokonania Mikołaja Kopernika w kwestii monety. Ponadto dzieci zobaczą monety, które mamy w naszych zbiorach.
  Gmach Główny
 • Mikołaj Kopernik – życie codzienne, higiena i ziołolecznictwo
  lekcja, podczas której uczestnicy dowiedzą się jak wyglądało codzienne życie w czasach Kopernika, higiena osobista, medycyna. Zapoznają się z tematykę lecznictwa w średniowiecznych miastach, pierwszych szpitalach czy aptekach, oraz ziołolecznictwem Mikołaja Kopernika. W okresie od września do listopada w ramach zajęć istnieje możliwość robienia przez dzieci zielników.
  Dział Historii Medycyny – Szpital św. Ducha
 • Okiem Kopernika, lunetą Galileusza
  warsztaty, podczas których dzieci dowiedzą się jak obserwował niebo Mikołaj Kopernik a jak Galileusz. Zapoznają się z przyrządami jakich używał Kopernik. Poznają budowę pierwszej lunety. Na koniec wykonają model lunety.
  Park Astronomiczny
 • Pieniądz w ręku Kopernika
  warsztaty podczas których uczniowie dowiedzą się o zainteresowaniach Mikołaja Kopernika sprawami monetarnymi, o psuciu i podleniu się monety, które zaobserwował. Opowiemy o dobrych i złych monetach oraz o Koperniku – ekonomiście.
  Park Astronomiczny
 • Podróż przez układ słoneczny
  warsztaty poświęcone tematowi Układu Słonecznego. Dzieci poznają planety, dowiadują się jaka jest różnica miedzy gwiazdą a planetą. Co oprócz gwiazd i planet jest w kosmosie. Jak i kiedy powstało słońce i nasz układ słoneczny. Na zakończenie warsztatów dzieci w grupach wykonują modele układu.
  Park Astronomiczny
 • Kto odchudził Księżyc?
  warsztaty dotyczące księżyca, czym jest, jak powstał, dlaczego raz widzimy okrąglutki innym razem wygląda jak rogalik? Na zajęciach poznamy odpowiedzi na te pytania, a także historię pierwszego lądowania na Księżycu oraz powstawanie kraterów. Ponadto dzieci uczestniczą w zabawie – tworzymy kratery, w magicznym pudelku obserwują poszczególne fazy księżyca, wykonują model Słońce – Ziemia – Księżyc.
  Park Astronomiczny
 • Niebo Mikołaja Kopernika
  seans w planetarium prowadzony na żywo. Seans dotyczący heliocentrycznej budowy świata – ogłoszonej przez Mikołaja Kopernika, w którym ukazany jest wygląd nocnego nieba w czasach życia wielkiego astronoma. Ilustruje obserwowane ruchy naszej planety – pierwszy ruch wirowy (obrotowy wokół ziemskiej osi) i drugi roczny ruch środka Ziemi (obiegowy wokół Słońca) oraz ruchy pozostałych planet – widocznych w Układzie Słonecznym. W seansie pokazany także jest ruch planet, Księżyca oraz pozorny ruch Słońca na tle wybranych gwiazdozbiorów zodiakalnych.
  Planetarium

Klasy IV-VIII

 • Mikołaj Kopernik i teoria heliocentryczna
  lekcja muzealna, podczas której uczeń zapoznaje się z postacią Mikołaja Kopernika i jego drogą do sformułowania teorii heliocentrycznej. Zajęcia poświęcone są znaczeniu zmian w postrzeganiu świata, jakie wprowadził Mikołaj Kopernik formułując swoją teorię. Pokazują jak następcy Kopernika odnosili się do jego poglądów, jak zmieniali i udoskonalili jego teorię.
  Gmach Główny
 • Mikołaj Kopernik – człowiek Odrodzenia
  lekcja muzealna przedstawiająca Mikołaja Kopernika jako wszechstronnego humanistę. Opowiemy o różnych dziedzinach działalności uczonego – od astronomii, przez ekonomię, prawo, kartografię, po medycynę.
  Gmach Główny
 • Mikołaj Kopernik – mieszkaniec Warmii
  lekcja muzealna poświęcona działalności Mikołaja Kopernika na Warmii. Opowiemy o życiu Kopernika jako kanonika warmińskiego, o miejscach jego pobytu i osiągnięciach mających duże znaczenie dla regionu.
  Gmach Główny
 • Kopernik i medycyna jego czasów
  lekcja muzealna, w trakcie której uczniowie dowiedzą się o sposobach leczenia przez Mikołaja Kopernika. O średniowiecznej medycynie, która w dużym zakresie stosowała ziołolecznictwo, korzystając z ziół i przypraw korzennych uprawianych w ogrodach przyszpitalnych jaki znajdował się między innymi we Fromborku, a także o pierwszych aptekach.
  Dział Historii Medycyny – Szpital św. Ducha
 • Jak Kopernik obserwował niebo?
  warsztaty muzealne, w trakcie których każdy może zostać pomocnikiem Mikołaja Kopernika. Wspólnie odtworzymy warsztat pracy Kopernika poznając przy okazji podstawowe zagadnienia fizyki i geografii. Pomagają w tym unikatowe, wierne rekonstrukcje jego instrumentów, które na ten czas oddajemy w ręce młodych odkrywców. Wykonujemy jednocześnie proste i pomysłowe obserwacje, które za sprawą Kopernika zmieniły obraz świata.
  Park Astronomiczny
 • Od lunety Galileusza do teleskopów współczesnych
  warsztaty muzealne obejmujące pogadankę na temat konstrukcji pierwszych lunet i pierwszych obserwacji dokonanych przy ich pomocy. Opowieść rozpoczniemy historią powstania lunety i pierwszych obserwacji astronomicznych dokonywanych przy jej pomocy przez Galileusza. Następnie uczestnicy, w zależności od wieku i pogody, zapoznają się z historycznym instrumentem lub wykonują w grupach modele lunet.
  Park Astronomiczny
 • Kalendarz i ruchy Ziemi
  warsztaty muzealne w trakcie których uczniowie poznają czym jest ruch obiegowy i wirowy Ziemi, jakie są miedzy nimi różnice. Opowiemy o następstwach ruchu obiegowego, o tym jak długość dnia i nocy zmienia się w zależności od pory roku na rożnych szerokościach geograficznych oraz odpowiemy na pytanie „Gdzie występują pory roku?”. Uczestnicy zapoznają się z kalendarzem juliańskim i gregoriańskim, a następnie samodzielnie wykonają ilustracje do kalendarza w wybranej przez siebie technice (farby wodne, kredki, ołówek, węgiel drzewny).
  Park Astronomiczny
 • Słońce rządzi wszystkim
  warsztaty muzealne w czasie których uczniowie zapoznają się z podstawowymi obserwacjami Słońca: zaobserwują cień wbitego w ziemię gnomonu, obejrzą plamy słoneczne na ekranie przy teleskopie oraz spojrzą na Słońce przy pomocy teleskopu z filtrem. Dodatkowo samodzielnie wykonają papierowy horyzontalny zegar słoneczny.
  Park Astronomiczny
 • Orientacja na niebie
  seans w planetarium prowadzony na żywo. Opowiemy o tym, jak odnaleźć się pośród mrowia gwiazd na niebie i jak korzystać z drogowskazów nieba. Młodzież dowie się więcej o gwiazdozbiorach, Gwieździe Polarnej oraz o tym, dlaczego nocne niebo się zmienia.
  Planetarium

Szkoła średnia

 • Mikołaj Kopernik – jego życie i działalność
  lekcja muzealna poświęcona Kopernikowi jako uczonemu zasłużonemu w różnych dziedzinach. Uczestnicy poznają jego życie i różne rodzaje działalności. Jednocześnie dowiedzą się nieco więcej o epoce, w której żył Mikołaj Kopernik i o zmianach, jakie następowały w postrzeganiu świata w dobie renesansu.
  Gmach Główny
 • Mikołaj Kopernik – jako kartograf
  warsztaty muzealne, podczas których młodzież zapozna się z mniej znaną wszystkim działalnością Mikołaja Kopernika – kartografią, oraz jego wkładem w jej rozwój w Polsce w XV i XVI wieku. Co oznacza samo pojęcie kartografii. W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się z najważniejszymi mapami wykonanymi przez wielkiego astronoma, a także dowiedzą się o jego współpracy z wybitnymi polskimi i zagranicznymi kartografami. Następnie w grupach sporządzą własną mapę z zastosowaniem wcześniej poznanych zasad jej tworzenia.
  Park Astronomiczny
 • Astronomia Mikołaja Kopernika
  Lekcja muzealna, w trakcie której uczniowie poznają w jaki sposób Kopernik obserwował ciała niebieskie i co spowodowało, że zmienił swoje postrzeganie na temat budowy świata. Opowiemy jak teoria Kopernika była stopniowo udoskonalana przez jego następców i kiedy uznano ją za prawdziwą.
  Park Astronomiczny
 • Historia obserwacji teleskopowych
  lekcja muzealna obejmująca wykład na temat obserwacji teleskopowych od czasów Galileusza do współczesności. Następnie uczestnicy zapoznają się z historycznym instrumentami astronomicznymi zgromadzonymi w Parku Astronomicznym.
  Park Astronomiczny
 • Medyczne przygody w szpitalu św. Ducha
  lekcja muzealna pokazująca kim był lekarz kiedyś, a kim jest dziś. Opowiemy o danym szpitalnictwie, sprzętach medycznych i aptecznych, a także prześledzimy muzealne zawartości aktualnie prezentowanych wystaw.
  Dział Historii Medycyny – Szpital św. Ducha
 • Prawo Kopernika-Greshama, czyli o tym, że pieniądz gorszy wypiera z obiegu lepszy
  warsztaty muzealne obejmują wykład na temat sformułowanego przez Kopernika prawa o pieniądzu. Następnie zaprezentowane zostaną sposoby badania czy dana moneta jest prawdziwa czy fałszywa – mierzenie, ważenie (porównanie z certyfikatem), badanie przy pomocy kamienia probierczego.
  Park Astronomiczny
 • Obserwujemy Słońce i budujemy zegar słoneczny
  warsztaty muzealne, w czasie których uczniowie poznają rodzaje zegarów słonecznych. Opowiemy o zasadach ich budowy i rysowania podziałki horyzontalnego zegara słonecznego. Przy dobrej pogodzie zaobserwujemy Słońce metodą projekcyjną, a także przy pomocy teleskopu do obserwacji Słońca.
  Park Astronomiczny
 • Punkty odniesienia na niebie – astronomia w geografii
  seans obejmuje prezentację praktycznego zastosowania pojęć takich jak horyzont, południk, równik, ekliptyka, biegun w warunkach planetarium. Jak wykorzystać to, że niektóre wielkości opisujące niebo są stałe, a niektóre zmieniają się w czasie? Pojęcie odległości na niebie – kąty, ruch dzienny i roczny Słońca, ruch Księżyca i pomiary czasu za pomocą nieba.
  Planetarium
Skip to content