Zapraszamy do Fromborka!

ul. Katedralna  8
14-530 Frombork

Planetarium

ul. Katedralna 8 (przyziemie Wieży Radziejowskiego, Wzgórze Katedralne)

Planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika zlokalizowane jest w przyziemiu Wieży Radziejowskiego (dawnej dzwonnicy) na Wzgórzu Katedralnym. Prezentowane tam seanse astronomiczne dotyczą m.in. teorii heliocentrycznej Mikołaja Kopernika oraz różnych zjawisk astronomicznych.

Seanse dodatkowe realizowane są dla grup zorganizowanych oraz w przypadku braku miejsc na seansach stałych. Seans rozpoczynający się o godz. 14.30 i 12.00 (w sezonie letnim) przeznaczony jest dla gości z dziećmi w wieku 3-5 lat. Pozostałe seanse nie są odpowiednie dla dzieci poniżej 5 roku życia.

Do sali projekcyjnej należy udać się na 10 minut przed rozpoczęciem seansu (oczy muszą się przyzwyczaić). Czas trwania seansu ok. 30 minut.

Miejsca w planetarium można rezerwować pocztą elektroniczną oraz telefonicznie. Rezerwacje przyjmowane są w godzinach pracy Planetarium, najpóźniej dzień przed terminem wizyty. Zarezerwowane bilety należy odebrać w kasie głównej najpóźniej pół godziny przed rozpoczęciem seansu.

e-mail: planetarium@muzeumkopernika.pl; tel. 55 244 00 88

Historyczna przestrzeń Planetarium nie jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

Repertuar

W repertuarze mamy trzy seanse:

„Czy jest tam kto?” – seans poświęcony poszukiwaniu życia w kosmosie. Opowiada o warunkach panujących na planetach i innych ciałach Układu Słonecznego oraz o odkryciach planet pozasłonecznych. Pokazywane są gwiazdozbiory nieba północnego i południowego. Zawiera fragmenty wideo.

„Przygoda na Księżycu” – pokaz dla najmłodszych widzów. Kosmiczni bohaterowie Flix i Brogen lądują na Księżycu i oglądają Ziemię oraz gwiazdy z tej perspektywy. Seans z dużą ilością animacji (wideo).

„O obrotach” – seans poświęcony teorii heliocentrycznej Mikołaja Kopernika i jego dziełu. Ilustruje obserwowane skutki ruchów Ziemi według opisów zawartych w „De revolutionibus”. Przedstawia jak dalece poszerzyła się wiedza na temat Układu słonecznego od czasów Kopernika. W seansie wykorzystano fragmenty „De revolutionibus” w polskim tłumaczeniu oraz w oryginale. Zawiera fragmenty wideo.

Muzeum zastrzega sobie możliwość zmiany repertuaru.

Na życzenie (po wcześniejszym zamówieniu, dla grup zorganizowanych) prezentujemy seanse na żywo na temat aktualnego wyglądu nieba. 

Skip to content