Zapraszamy do Fromborka!

ul. Katedralna  8
14-530 Frombork

Planetarium

(w przyziemiu Wieży Radziejowskiego) – ul. Katedralna 8 (Wzgórze Katedralne)

Planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika zlokalizowane jest w przyziemiu Wieży Radziejowskiego (dawnej dzwonnicy) na Wzgórzu Katedralnym. Prezentowane tam seanse astronomiczne dotyczą m.in. teorii heliocentrycznej Mikołaja Kopernika oraz różnych zjawisk astronomicznych.

W weekendy o godz. 12.00 prezentowany jest seans dla dzieci.

Seanse dodatkowe (dla grup zorganizowanych oraz w przypadku braku miejsc na seansach stałych): 11.10, 12.50, 14.30 (dla dzieci)

Do sali projekcyjnej należy udać się na 10 minut przed rozpoczęciem seansu (oczy muszą się przyzwyczaić). Czas trwania seansu ok. 30 minut.

Miejsca w planetarium można rezerwować pocztą elektroniczną oraz telefonicznie. Zarezerwowane bilety należy odebrać w kasie głównej najpóźniej pół godziny przed rozpoczęciem seansu.

e-mail: planetarium@muzeumkopernia.pl; tel. 55 244 00 88

Repertuar

W repertuarze mamy cztery seanse:

„Czy jest tam kto?” – seans poświęcony poszukiwaniu życia w kosmosie. Opowiada o warunkach panujących na planetach i innych ciałach Układu Słonecznego oraz o odkryciach planet pozasłonecznych. Pokazywane są gwiazdozbiory nieba północnego i południowego. Zawiera fragmenty wideo.

„Przygoda na Księżycu” – pokaz dla najmłodszych widzów. Kosmiczni bohaterowie Flix i Brogen lądują na Księżycu i oglądają Ziemię oraz gwiazdy z tej perspektywy. Seans z dużą ilością animacji (wideo).

„Niedostępna gwiazdka” – seans przeznaczony dla dzieci. W trakcie seansu prezentowane są gwiazdozbiory nieba północnego w różnych porach roku oraz gwiazdozbiory nieba południowego: Komentarzem jest dialog między „Księżycem” a „Gwiazdką Polarną” – w prosty sposób oprowadzają dzieci po sferze niebieskiej. Prezentacja zawiera dużo gwiaździstego nieba, niewielka ilość wideo.

„O obrotach” – seans poświęcony teorii heliocentrycznej Mikołaja Kopernika i jego dziełu. Ilustruje obserwowane skutki ruchów Ziemi według opisów zawartych w „De revolutionibus”. Przedstawia jak dalece poszerzyła się wiedza na temat Układu słonecznego od czasów Kopernika. W seansie wykorzystano fragmenty „De revolutionibus” w polskim tłumaczeniu oraz w oryginale. Zawiera fragmenty wideo.

Gramy na życzenie, po wcześniejszej rezerwacji. 

Muzeum zastrzega sobie możliwość zmiany repertuaru.

Skip to content