Planetarium
ul. Katedralna 8 (przyziemie Wieży Radziejowskiego, Wzgórze Katedralne)
Planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika zlokalizowane jest w przyziemiu Wieży Radziejowskiego (dawnej dzwonnicy) na Wzgórzu Katedralnym. Wyposażone jest w aparaturę firmy Carl Zeiss, która wyświetla na kopule o średnicy 8 m obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi, pór dnia i roku. Przedstawia na sztucznym niebie drogę Słońca, planet oraz obrazy ponad 6000 gwiazd.
Prezentowane tam seanse astronomiczne dotyczą m.in. teorii heliocentrycznej Mikołaja Kopernika oraz różnych zjawisk astronomicznych.
- Godziny otwarcia
- październik–kwiecień: 9.00–16.00
- maj–wrzesień: 9.00–17.00
- Seanse stałe
- 9.30, 10.20, 12.00, 13.40, 15.20
- Seanse dodatkowe
- październik–kwiecień: 11.10, 12.50, 14.30 (seans dla dzieci 3-5 lat)
- maj–wrzesień: 11.10, 12.50, 14.30 (seans dla dzieci 3-5 lat), 16.20
- Bilet normalny: 14 zł
- Bilet ulgowy: 10 zł
Seanse dodatkowe realizowane są dla grup zorganizowanych oraz w przypadku braku miejsc na seansach stałych. Seans rozpoczynający się o godz. 14.30 przeznaczony jest dla gości z dziećmi w wieku 3-5 lat. Pozostałe seanse nie są odpowiednie dla dzieci poniżej 5 roku życia.
Do sali projekcyjnej należy udać się na 10 minut przed rozpoczęciem seansu (oczy muszą się przyzwyczaić). Czas trwania seansu ok. 30 minut.
Miejsca w planetarium można rezerwować pocztą elektroniczną oraz telefonicznie. Rezerwacje przyjmowane są w godzinach pracy Planetarium, najpóźniej dzień przed terminem wizyty. Zarezerwowane bilety należy odebrać w kasie głównej najpóźniej pół godziny przed rozpoczęciem seansu.
e-mail: planetarium@muzeumkopernika.pl; tel. 55 244 00 88
Historyczna przestrzeń Planetarium nie jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.
Repertuar
„W najpiękniejszej świątyni” – seans poświęcony jest obserwacjom Mikołaja Kopernika. W trakcie pokazu odtwarzane są położenia gwiazd i gwiazdozbiorów, które stanowiły tło dla jego odkryć. Omawiane jest zachowanie Słońca, które nadawało rytm obserwacjom Kopernika oraz kilka wyjątkowych konfiguracji planet i Księżyca. Seans oparty jest na animacji (wideo).
„Czy jest tam kto?” – seans poświęcony poszukiwaniu życia w kosmosie. Opowiada o warunkach panujących na planetach i innych ciałach Układu Słonecznego oraz o odkryciach planet pozasłonecznych. Pokazywane są gwiazdozbiory nieba północnego i południowego. Zawiera fragmenty wideo.
„Przygoda na Księżycu” – pokaz dla najmłodszych widzów. Kosmiczni bohaterowie Flix i Brogen lądują na Księżycu i oglądają Ziemię oraz gwiazdy z tej perspektywy. Seans z dużą ilością animacji (wideo).
„O obrotach” – seans poświęcony teorii heliocentrycznej Mikołaja Kopernika i jego dziełu. Ilustruje obserwowane skutki ruchów Ziemi według opisów zawartych w „De revolutionibus”. Przedstawia jak dalece poszerzyła się wiedza na temat Układu słonecznego od czasów Kopernika. W seansie wykorzystano fragmenty „De revolutionibus” w polskim tłumaczeniu oraz w oryginale. Zawiera fragmenty wideo.
Muzeum zastrzega sobie możliwość zmiany repertuaru.
Na życzenie (po wcześniejszym zamówieniu, dla grup zorganizowanych) prezentujemy seanse na żywo na temat aktualnego wyglądu nieba.