Kalendarz wydarzeń na 2024 rok
Wystawy
• „De morbis capitis et tristitia animae / O chorobach głowy i smutku duszy”
Szpital św. Ducha (Dział Historii Medycyny)
Kuratorka: dr Jowita Jagla
Wernisaż: 10 maja 2024 r.;
Planowane otwarcie dla zwiedzających: 1 maja 2024 r.
Wystawa będzie stanowić opowieść o wielowiekowym odbiorze chorób szczególnych, takich jak: apopleksja, epilepsja, melancholia i szaleństwo. Ekspozycję tworzyć będą trzy przestrzenie (od szaleństwa i melancholii, przez różnorodne sposoby leczenia, po tanecznictwo, epilepsję i Świętych Leczących), gdzie zaprezentowane zostaną obiekty wypożyczone z instytucji muzealnych, kościołów i kolekcji prywatnych. Czy można bezkarnie opowiedzieć o szaleństwie, nie poddając się osądowi bycia szalonym? Tłumaczy nas jedynie przestrzeń – średniowieczny Szpital św. Ducha – miejsce wyjątkowe, z mroczną i jednocześnie piękną przeszłością, ostoja osób wykluczonych, niechcianych i równie mocno osamotnionych.
• „Pomiary i obrazy ziemi. Mapa, globus, atlas”
Gmach Główny (Dawny Pałac Biskupi)
Kuratorka: Małgorzata Czupajło
Planowane otwarcie dla zwiedzających: 14 czerwca 2024 r.
Na wystawie przenikać będą się dzieje geodezji i kartografii – nauk, których rozwój pozwalał ludziom coraz lepiej poznawać kształt i wygląd Ziemi. Część ekspozycji będzie poświęcona Mikołajowi Kopernikowi i jego działalności kartograficznej. Zaprezentujemy mapy, atlasy, instrumenty pomiarowe z bogatej kolekcji naszego Muzeum (XVIII–XX w.), ale też dzięki uprzejmości elbląskiego kolekcjonera Ryszarda Formeli, zagości w naszym progach jego kolekcja globusów. Jest to największa, najcenniejsza i jedyna w Polsce (a także na świecie) prywatna kolekcja historycznych, polskojęzycznych globusów Ziemi, wyprodukowanych w latach 1856–1954 we wszystkich znanych wytwórniach krajowych i zagranicznych.
• „Mikołaj Kopernik w numizmatyce”
Gmach Główny (Dawny Pałac Biskupi)
Kuratorka: Marta Jagła
Planowane udostępnienie dla zwiedzających: grudzień 2024 r.
Ekspozycja prezentować będzie banknoty z wizerunkiem Mikołaja Kopernika, na których pierwszy raz zagościł w drugiej połowie XIX w., ale większość z nich została wydana w XX w. Wśród prezentowanych obiektów będzie można zobaczyć m.in. obligację stałą powstania styczniowego, najrzadszy banknot kopernikowski z 1946 r., czy też najefektowniejszy banknot z 1965 r., jaki kiedykolwiek pojawił się w obiegu z wizerunkiem Mikołaja Kopernika. Na wystawie wyeksponujemy również najnowszy banknot wydany z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika i wprowadzony do obiegu 9 lutego 2023 r.
Wydarzenia
• Obchody 551. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika (19 lutego)
Gmach Główny Muzeum
• Europejska Noc Muzeów (18 maja)
Wszystkie obiekty muzealne
• Święto Muzyki (Fête de la musique) (21 czerwca)
Frombork
• 57. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej (29 czerwca, 13 i 27 lipca, 10 sierpnia)
katedra fromborska
• Dni Fromborka (5-7 lipca)
• Premiera nowego seansu (20 lipca)
Muzealne Planetarium
• Dzień św. Anny (26 lipca)
Szpital św. Ducha (Dział Historii Medycyny)
• Festiwal Musicus Copernicus (2, 3 sierpnia)
Wzgórze Katedralne
• Spotkania z Perseidami (9-18 sierpnia)
Park Astronomiczny
• Festiwal Copernicus Open (22-25 sierpnia)
• Europejskie Dni Dziedzictwa (14-15 września)
• Future Frombork Festival (20 września)
• Weekend Seniora z Kulturą (5-6 października)
Publikacje
• Katalog wystawy „Skóra anatomiczna / skóra sakralna”
Publikacja związana z wystawą czasową, którą była prezentowana w Szpitalu św. Ducha (Dział Historii Medycyny) od czerwca 2022 roku do lutego 2023 roku. Ekspozycja dotykała zjawiska prezentacji skóry w sztuce w jej szerokim aspekcie, gdyż skóra na przestrzeni wieków stała się istotnym symbolem, znakiem, pojęciem wykorzystywanym zarówno w sztuce sakralnej (ikonografia świętych), jak i świeckiej (ikonografia anatomiczna).
• „Piece i kafle ze zbiorów Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku”
Kolejna (trzecia już) część serii wydawniczej, w ramach której prezentujemy poszczególne kolekcje muzealne. To pierwsza publikacja, która w sposób szczegółowy zajmie się jedną z nich. Część esejowa zaprezentuje czytelnikowi różnoczasowe urządzenia grzewcze (od XIV do XX w.) funkcjonujące w budynkach kompleksu Wzgórza Katedralnego, gdzie obecnie mieści się Muzeum. Część katalogowa obejmie piece i kafle, które znajdują się na muzealnym inwentarzu – jest to bogaty zbiór składający się z wielu unikatowych egzemplarzy.
Publikacja powstanie dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych 2024” oraz dotacji celowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.