Zapraszamy do Fromborka!

ul. Katedralna  8
14-530 Frombork

Lapidarium w zespole poszpitalnym św. Ducha

Trwają pracę nad lapidarium w ogrodzie przy Szpitalu św. Ducha!

Lapidarium powstające w ogrodzie przy Szpitalu św. Ducha ma przed wszystkim na celu zabezpieczenie przedmiotów związanych z kulturą i sztuką sepulkralną osadzonych w kontekście lokalnym. Specyfika krajobrazu historyczno – kulturowego północnej Warmii opiera się nie tylko na zachowanych kościołach o późnośredniowiecznej genezie, ale także przynależnych do nich cmentarzy, związanych nie tylko z ludnością katolicka, lecz i protestancką, a nawet i żydowską.

Dość często zabytki tego typu stanowią ogromny problem, nie tylko ze względu liczne trudności z ich późniejszym przechowywaniem. Pomimo częstej degradacji cmentarzy nagrobki zachowywały się nie tylko na wysoką wartość surowca kamiennego, ale poniekąd z szacunku dla zmarłych, a na skutek wrażliwości ludzkiej. Zdarzało się, że były one przechowane przez ludność napływową po 1945 roku. Nie świadczy to jednak o tym, że zachowała się ich duża ilość. Właściwie po zakończeniu II Wojny Światowej niemal wszystkie cmentarze nazywane potocznie „poniemieckimi”, były niwelowane oraz demolowane. Na skutek licznych przekształceń krajobrazu dochodziło do skutecznego i systematycznego niszczenia cmentarzy związanych bezpośrednio z autochtoniczną ludnością Północnej Warmii. Na szeroką skale bezprawnie przywłaszczano szlachetne gatunki kamieni przerabiając je w zakładach kamieniarskich na nowe. W latach 60. i 70. XX wieku decyzją lokalnych władz komunistycznych likwidowano stare cmentarze, tworząc w ich obrębie parki – wykorzystując dawny starodrzew. Inne kamienie nagrobne posłużyły jako materiał budowalny dla miejsc użyteczności publicznej, takich jak ozdobne mury, obudowy czy chodniki. Idealnym przykładem takiego „recyklingu” jest dawna fontanna miejska powstała w latach 80. XX w. we Fromborku, będąca ważnym elementem przyszłego lapidarium. 

W momencie tworzenia lapidarium wszystkie zabytki zostaną poddane konserwacji, ale także dokładnie opisane oraz zwymiarowane. Pozwoli to na dokładne ich skatalogowanie czy opracowanie, a w niektórych przypadkach odkryć historię ludzi, którzy pod nimi spoczywali. Celem tworzenia lapidariów jest ocalenie tego co zostało z nieczynnego, bądź częściej ze zlikwidowanego cmentarza.

Całkowita wartość zadania: 61 500,00 zł

Wartość dofinansowania Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego: 61 500,00 zł

Czas realizacji projektu: 12.07.2024–31.12.2024

Współfinasowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Udostępnij

PROJEKTY

Skip to content