Zapraszamy do Fromborka!

ul. Katedralna  8
14-530 Frombork

Wizerunki Mikołaja Kopernika – Estetyzacja – Propaganda – Czy Uwodzenie?

Wybór prac – zbioru obrazów ukazujących postać Mikołaja Kopernika to przykład sztuki „zdeponowanej” i wybranej świadomie. Jest to swoista sztuka zbioru – zbiór sztuki.

Zgromadzony zespół prac na wystawie stanowi kolekcję dzieł związanych z Mikołajem Kopernikiem – jego portret. Dzieła te to konglomerat i menażeria tego, co można zrobić na przestrzeni lat w przedstawieniach znanej acz historycznej postaci. Artystyczna próba wybrnięcia z tematu czy ucieczka w kicz?

Swoista „produkcja” wizerunków Kopernika zastanawia, ale i uwodzi. Zaczyna się wraz z socrealizmem jako wyraz propagandy i estetyzacji. Siermiężne, realistyczne czy iluzoryczne „Koperniki” patrzą na nas w pełni. Odbiór takiej kolekcji portretów Kopernika to odbiór kulturowy a nie jednostkowy. Po prześledzeniu całości jesteśmy dopiero gotowi stwierdzić rolę specyfikacji „kopernikanów” zaprezentowanych na wystawie.

Prezentowana wystawa to wybór obrazów z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, które pełni funkcję jednostki biograficznej i dzięki czemu w jego posiadaniu znajdują się owe przedmioty do „uwodzenia” widza.

Przygotowanie i realizacja wystawy: Tomasz Holak

„Wizerunki Mikołaja Kopernika – Estetyzacja – Propaganda – Czy Uwodzenie? „

Wieża Radziejowskiego (obecnie Muzeum Pomnika Historii Frombork Wzgórze Katedralne)
ul. Katedralna 8, Wzgórze Katedralne, Frombork

czerwiec – sierpień 2017 

Udostępnij
Skip to content