Zapraszamy do Fromborka!

ul. Katedralna  8
14-530 Frombork

Spacer po niebie

Z okazji jubileuszu 50-lecia Planetarium otworzyliśmy wystawę „Spacer po niebie”, która przedstawia niebo widziane oczami naszych przodków. W planetarium możemy oglądać czyste rozgwieżdżone niebo bez względu na to jaka aura panuje na zewnątrz, podobnie na mapach nieba.

Wygląd map nieba zmieniał się na przestrzeni wieków. Jako pierwsze we wszystkich kulturach pojawiły się gwiazdozbiory pasa Zodiaku, gdyż na ich tle wędruję Słońce, Księżyc i planety. Używane przez nas obecnie nazwy gwiazdozbiorów półkuli północnej i w przybliżeniu ich rozmieszczenie na niebie pochodzą od starożytnych Rzymian, którzy z kolei przejęli je po Grekach. Konstelacje półkuli południowej w większości powstały, gdy w XVI wieku europejscy żeglarze odkrywali nowe lądy, a także nieznane dotąd układy gwiazd. Nowe gwiazdozbiory wprowadzał na sferę niebieską między innymi Jan Heweliusz.

Na wystawie prezentujemy znajdujące się w zbiorach Muzeum Mikołaja Kopernika mapy nieba i starodruki z wizerunkami gwiazdozbiorów. Spoglądając w czyste, rozgwieżdżone niebo, trudno się nie zachwycić. Mimo, że dzisiaj wiemy o wiele więcej o budowie świata, niż wiedzieli nasi przodkowie, to patrząc w gwiazdy wiąż odczuwamy dotyk tajemnicy.

„Spacer po niebie”

Wystawa czasowa w Gmachu Głównym (Dawny Pałac Biskupi)
ul. Katedralna 8, Wzgórze Katedralne, Frombork

czerwiec 2023 – luty 2024

Kurator wystawy:
Małgorzata Czupajło

Scenariusz wystawy:
Małgorzata Czupajło

Wsparcie merytoryczne:
prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk

Realizacja techniczna wystawy
Andrzej Długołęcki, Dariusz Grzesiak, Paweł Chorostian

Opracowanie graficzne:
Janusz Goliński

Udostępnij
Skip to content