Zapraszamy do Fromborka!

ul. Katedralna  8
14-530 Frombork

Harmonogram wydarzeń na 2024 rok

Wystawy

„De morbis capitis et tristitia animae / O chorobach głowy i smutku duszy”
Szpital św. Ducha (Dział Historii Medycyny)
Kuratorka: dr Jowita Jagla
Wernisaż: 10 maja 2024 r.;
Planowane otwarcie dla zwiedzających: 1 maja 2024 r.
Wystawa będzie stanowić opowieść o wielowiekowym odbiorze chorób szczególnych, takich jak: apopleksja, epilepsja, melancholia i szaleństwo. Ekspozycję tworzyć będą trzy przestrzenie (od szaleństwa i melancholii, przez różnorodne sposoby leczenia, po tanecznictwo, epilepsję i Świętych Leczących), gdzie zaprezentowane zostaną obiekty wypożyczone z instytucji muzealnych, kościołów i kolekcji prywatnych. Czy można bezkarnie opowiedzieć o szaleństwie, nie poddając się osądowi bycia szalonym? Tłumaczy nas jedynie przestrzeń – średniowieczny Szpital św. Ducha – miejsce wyjątkowe, z mroczną i jednocześnie piękną przeszłością, ostoja osób wykluczonych, niechcianych i równie mocno osamotnionych.

• „Pomiary i obrazy ziemi. Mapa, globus, atlas”
Gmach Główny (Dawny Pałac Biskupi)
Kuratorka: Małgorzata Czupajło
Planowane otwarcie dla zwiedzających: 14 czerwca 2024 r.
Na wystawie przenikać będą się dzieje geodezji i kartografii – nauk, których rozwój pozwalał ludziom coraz lepiej poznawać kształt i wygląd Ziemi. Część ekspozycji będzie poświęcona Mikołajowi Kopernikowi i jego działalności kartograficznej. Zaprezentujemy mapy, atlasy, instrumenty pomiarowe z bogatej kolekcji naszego Muzeum (XVIIIXX w.), ale też dzięki uprzejmości elbląskiego kolekcjonera Ryszarda Formeli, zagości w naszym progach jego kolekcja globusów. Jest to największa, najcenniejsza i jedyna w Polsce (a także na świecie) prywatna kolekcja historycznych, polskojęzycznych globusów Ziemi, wyprodukowanych w latach 18561954 we wszystkich znanych wytwórniach krajowych i zagranicznych.

„Mikołaj Kopernik w numizmatyce”
Gmach Główny (Dawny Pałac Biskupi)
Kuratorka: Marta Jagła
Planowane udostępnienie dla zwiedzających: czerwiec 2024 r.
Ekspozycja prezentować będzie banknoty z wizerunkiem Mikołaja Kopernika, na których pierwszy raz zagościł w drugiej połowie XIX w., ale większość z nich została wydana w XX w. Wśród prezentowanych obiektów będzie można zobaczyć m.in. obligację stałą powstania styczniowego, najrzadszy banknot kopernikowski z 1946 r., czy też najefektowniejszy banknot z 1965 r., jaki kiedykolwiek pojawił się w obiegu z wizerunkiem Mikołaja Kopernika. Na wystawie wyeksponujemy również najnowszy banknot wydany z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika i wprowadzony do obiegu 9 lutego 2023 r.

Wydarzenia

Obchody 551. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika (19 lutego 2024 r.)
Gmach Główny Muzeum

Europejska Noc Muzeów (18 maja 2024 r.)
Wszystkie obiekty muzealne

Dzień św. Anny (26 lipca 2024 r.)
Szpital św. Ducha (Dział Historii Medycyny)

Spotkania z Perseidami (9-18 sierpnia 2024 r.)
Park Astronomiczny

Copernicus Open (22-25 sierpnia 2024 r.)

Europejskie Dni Dziedzictwa (7-8 lub 14-15 września 2024 r.) 

Publikacje

Katalog wystawy „Skóra anatomiczna / skóra sakralna”
Publikacja związana z wystawą czasową, którą była prezentowana w Szpitalu św. Ducha (Dział Historii Medycyny) od czerwca 2022 roku do lutego 2023 roku. Ekspozycja dotykała zjawiska prezentacji skóry w sztuce w jej szerokim aspekcie, gdyż skóra na przestrzeni wieków stała się istotnym symbolem, znakiem, pojęciem wykorzystywanym zarówno w sztuce sakralnej (ikonografia świętych), jak i świeckiej (ikonografia anatomiczna).

Udostępnij

Wydarzenia

Skip to content